Istnieją różne opowieści fikcyjne. Takie normalne, gdzie mamy zmyślonych bohaterów oraz ich przygody. Istnieje również wspaniały świat fantasy, gdzie występują naprawdę najróżniejsze stwory, smoki, krasnoludy i elfowie. Warto dodać do tego również czarodziejów. Są również opowieści, które opowiadają o zwykłym, normalnym świecie, jednak coś w ich historii jest takiego… niemożliwego. Są to opowieści dystopijne. Ich fabuła jest tak dziwna, tak nierealna, że aż zachwycająca. Jedną z takich powieści jest “Ważka. Przeobrażenie“, którą napisała Anna Stokłosa.

Niemożliwy świat

Chociaż, czy fabuła opisana w książce jest niemożliwa? Czy taki scenariusz może się nie powtórzyć w naszej realnej rzeczywistości? Tak naprawdę nikt tego nie wie. O czym jest książka? Weronika była bardzo małą dziewczynką, kiedy straciła swoich rodziców podczas trzeciej wojny światowej. Od tej pory opiekę nad nią przejął system, który rządzi wszystkim. Wychowana w poczuciu takich wartości Weronika dorosła i wierzyła, że to co mówi system jest dobre. Co więcej – jako jedna z nielicznych w dorosłym życiu otrzymała możliwość pracy w wielkiej korporacji. W tym świecie praca w takim miejscu liczyła się z wieloma przywilejami, których nie miały inne, niezliczone rzesze osób. Weronika bardzo się z tego ucieszyła. Miała poczucie, że od tej pory jej życie zupełnie się zmieni na bardziej spokojne i ustabilizowane. Do czasu… . Do czasu aż w jej życiu pojawił się pewien bardzo tajemniczy policjant. Kobieta zupełnie nie wiedziała o co mu chodzi i jakie ma intencje.

Ruch przeciwko władzy


Idąc jego tropem okazuje się, że Weronika wplątuje się w działania ruchu oporu, który jak się okazuje działa w ich mieście. Co to oznacza? Że ktoś chyba chce zburzyć istniejącą władzę. Weronika nieświadomie zaczyna w tym działać. Czy ona, która zawsze była wierna temu co system mówi zbuntuje się? Kim tak naprawdę był tajemniczy policjant, który ją śledził? Na dodatek okazuje się, że w tym dziwnie poplątanym świecie zaczyna pojawiać się uczucie. Czy będzie miało ono szansę na to aby przetrwać? Dowiemy się tego czytając “Ważna. Przeobrażenie”. Prawda jest taka, że nigdy nie wiemy, czy nie doczekamy się świata kontrolowanego. Niby cieszymy się wolnością, swobodą obywatelską, możemy robić co chcemy. Przyznajmy jednak, że postęp technologiczny jest tak duży, iż może być całkiem możliwy taki obraz świata. Nigdy naprawdę nie możemy być tego pewni, że zawsze będzie tak jak jest. Takie dystopijne książki świetnie nam to pokazują. Czasem warto przy nich skłonić się do przemyśleń i docenić to co się teraz ma.

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com